ازجمله سیستم های پرمصرف انرژی در ساختمان ها و منازل می توان به سیستم های گرمایشی و سرمایشی در فصول مختلف سال اشاره داشت. اما متاسفانه در کشور ما ایران، هم در تعیین بارهای گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها و هم در مواردی همچون افزایش راندمان تجهیزات تاسیسات ساختمانی، استفاده از وسایل کنترل کننده و  استفاده  از کاهنده های مصرف انرژی جهت بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه های مربوط به مصرف انرژی، اقدامات قابل توجهی در نظر گرفته نمی شود. به همین جهت است که انرژی مصرفی در خصوص گرمایش و سرمایش  در کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته مقدار بالایی را بخود اختصاص داده است. البته خوشبختانه در سالهای اخیر با پیشرفت تولید انرژی تجدیدپذیر تحولات مطلوبی در زمینه صرفه جویی در انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی صورت گرفته است.این امر باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد چون همانطور که می دانید منابع سوخت فسیلی در حال اتمام بوده و بهترین راه حل برای مقابله با این امر همان استفاده از انرژی های تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی, انرژی باد, انرژی زمین گرمایی,  انرژی جذر و مد و .. می باشد.

نمونه ای از یک کولر آبی که از انرژی خورشیدی استفاده میکند.

کولر آبی خورشیدی محصولی است که امکان صرفه جویی 75 درصدی در مصرف آب، صرفه جویی 25 درصدی در مصرف انرژی و سیلیکونه کردن هوا یعنی تهویه هوای داخل منزل و آب ورودی کولر را فراهم می سازد.

کولرهای خورشیدی یکی از بهترین سیستم های تهویه مطبوع برای استفاده از خورشید و برق به صورت ترکیبی و مکمل یکدیگر می باشند.

از آنجا که این سیستم از دو منبع مختلف انرژی استفاده  می کند در مقایسه با سیستم هایی که یک منبع استفاده می کنند از قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار هستند .

کولرگازی خورشیدی امکان استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی محلی را فراهم می آورد.خورشید و برق انرژی مصرفی در این کولر می باشد.به وسیله این کولر تولید اقتصادی سرما در مناطق گرمسیر با استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر با بالاترین درصد و کمترین هزینه امکان پذیر می شود.

با استفاده از کولرهای گازی خورشیدی استاندارد، بین ۳۰ الی ۵۰ درصد در میزان مصرف برق و هزینه پرداختی می توان صرفه­ جویی کرد.

این کولرها از لحاظ کارایی و شکل ظاهر با کولرهای گازی برقی تفاوت زیادی ندارد ولی یک پانل خورشیدی با توان و قدرت بالا و یک مخزن ذخیره انرژی به دستگاه اضافه شده است.

 با بیان اینکه اسپلیت‌ های خورشیدی یا همان کولر گازی خورشیدی در دو نوع ۵۰ و ۱۰۰ درصدی ساخته شده است، میتوان گفت: نمونه ۵۰ درصدی بخشی از نیروی موردنیاز خود را از انرژی خورشید می‌گیرد(۵۰ درصد) و مابقی انرژی مصرفی دستگاه نیز از برق شهری تامین می‌شود.نمونه ۱۰۰ درصدی این محصول نیز ۱۰۰ درصد انرژی مورد نیازش را از خورشید و  به دست می‌آورد. در این نمونه از باطری ها برای استفاده از انرژی ذخیره شده در آن برای زمانی که انرژی خورشید(نور) در دسترس نیست استفاده می شود.

عملکرد سیستم کولرگازی خورشیدی

مبنای عملکرد، این کولر تغییر ترمودینامیکی در سیکل تراکمی است. در بخشی از این سیکل با افزایش مقطعی درجه حرارت و فشار مبرد و نیز استفاده از تجهیزات خاص می توان عملکرد کمپرسور و اواپراتور را بهینه نمود. در این سیستم از اشعه ماورای بنفش (UV) انرژی پاک و رایگان خورشیدی استفاده گردیده است که یکسانی عملکرد در روزهای آفتابی و ابری را به همراه خواهد داشت. کاهش حجم عملکردی کمپرسور باعث کاهش حداقل ۳۰ درصدی مصرف انرژی الکتریکی می گردد.

مزایای استفاده از کولر گازی خورشیدی

کاهش حداقلی ۳۰ درصد مصرف انرژی الکتریکی و افزایش نسبت بازدهی انرژی (E.E.R)
کاهش پیک بار سالیانه در فصول گرم سال و پیک سایی در شبکه سراسری
آزاد سازی ظرفیت نیروگاهی با هدف کاهش سرمایه گذاری همزمان با افزایش تقاضای مصرف و کاهش هزینه های تولید ، انتقال و توزیع برق
اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی
کاهش استفاده از انرژی های فسیلی و به تبع آن کاهش آلودگی های زیست محیطی

سوالات متداول شما درباره ی کولر گازی خورشیدی

 

کیفیت سرمای تولید شده توسط این نوع کولر درچه حدی است؟
کیفیت سرمای تولید شده توسط کولرگازی کاملاً مشابه و متناسب با ظرفیت­ های اعلامی بر حسب btu می باشند و هیچ کاهشی به دلیل استفاده از انرژی خورشید به عنوان تامین کننده انرژی این دستگاه وجود ندارد.

حداقل آفتاب مورد نیاز برای عملکرد این کولر چقدر است؟

بدیهی است تابش مستقیم می تواند موثر باشد اما تابش در حدی که بتواند گرمای مورد نظر را تامین نماید کافی است. این سیستم ها چون از اشعه ماورابنفش طیف خورشیدی UVاستفاده می کنند در روزهای ابری نیز عملکردی همانند روزهای آفتابی دارند.
هزینه تهیه و خرید این کولر در مقایسه با کولرهای گازی معمولی چقدر است؟
هزینه تهیه و خرید این کولر بستگی به ظرفیت آن دارد. به طور کلی هزینه تهیه و خرید این کولرها ۲۵% تا ۳۵% گرانتر از کولرهای گازی معمولی می باشد. اما امیدوار هستیم که اقدامات صورت پذیرفته باعث کاهش بهای نهایی این کولرها گردد.
  استفاده از این کولرها تا چه میزان مصرف برق و هزینه آنرا در مقایسه با کولرهای متداول کاهش می دهند؟
با استفاده از کولرهای گازی – خورشیدی استاندارد، بین ۳۰ الی ۵۰ درصد در میزان مصرف برق و هزینه پرداختی می توان صرفه­ جویی کرد.
 آیا نصب این کولر در مقایسه با کولرهای گازی موجود احتیاج به امکانات خاصی دارد و فضای بیشتری اشغال می­کند؟
نصب این کولرها کاملاً مشابه کولرهای متداول هستند و قطعات اضافی به گونه ای منظور می­ گردند که به فضای زیادتری نیاز نمی باشد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *