نمونه ای از یک سیستم آب شیرین کن خورشیدی

دستگاه‌های آب شیرین کن در فرآیند تصفیه آب و با عملیات نمک‌زدایی، نمک را از آب دریا جدا می‌کنند.

استفاده از آب شیرین کن در تصفیه آب صنعتی نیاز به مقدار بسیار زیادی سوخت‌های فسیلی دارد. این انرژی صرف تأمین برق تجهیزات تصفیه آب، دفع شورابه حاصل در نقاط دورتر و همین‌طور انتقال آب تصفیه‌شده خروجی از آب شیرین کن به نقاط دورتر می‌شود.

بهتر است در مورد فرآیند شیرین کردن آب بیشتر توضیح دهیم.

نمک‌زدایی خورشیدی (به انگلیسی: Solar desalination) یعنی نمک‌زدایی آب شور با استفاده از انرژی خورشید. نمک‌زدایی نیاز به انرژی فراوانی دارد. اگر این انرژی از نور خورشید تأمین شود به آن نمک‌زدایی خورشیدی گفته می‌شود. روش‌های نمک‌زدایی خورشیدی دو گونه هستند:

  • مستقیم
  • غیر مستقیم.

انرژی خورشید به صورت مستقیم

در روش مستقیم از گرمای نور خورشید استفاده می‌شود برای تبخیر آب و سپس بخار آب میعان می‌شود. در چرخه‌ی باران این فرایند به صورت طبیعی انجام می‌شود.

انرژی خورشید به صورت غیر مستقیم

در روش غیر مستقیم اول انرژی خورشید تبدیل به انرژی الکتریکی یا مکانیکی می‌شود و سپس این انرژی برای جداسازی مکانیکی استفاده می‌شود. روش‌های جداسازی مکانیکی عمدتاً مبتنی بر اسمز معکوس هستند.

نمونه ای از یک سیستم آب شیرین کن

آب شیرین کن: آمار و ارقام

بر اساس آمار ارائه‌شده توسط انجمن بین‌المللی نمک‌زدایی تا تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد ۱۸۲۴۶ واحد آب شیرین کن و تصفیه آب صنعتی دریا در جهان ثبت شده است. این واحدهای تصفیه آب روزانه بیش از ۸۶/۸ میلیون مترمکعب (۲۲/۹ میلیارد گالن) در ۱۵۰ کشور دنیا تولید می‌کنند. بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا نیاز خود به آب را برای نوشیدن و یا سایر فعالیت‌ها تنها از آب تصفیه‌شده تجهیزات آب شیرین کن تأمین می‌کنند.

اولین آب شیرین کن خورشیدی در مقیاس صنعتی

اولین واحد آب شیرین کن خورشیدی در مقیاس تصفیه آب صنعتی در حال ساخت است. عربستان سعودی در حال ساخت این واحد تصفیه آب است و پیش‌بینی می‌شود این واحد بتواند روزانه ۶۰ هزار مترمکعب آب تصفیه‌شده را در شمال شرقی عربستان و در شهر الخفیج تولید کند. این واحد آب شیرین کن شامل یک بخش فتوولتائیک تغلیظ کننده بسیار قوی است. استفاده از انرژی تجدید پذیر از هزینه‌های عملیاتی تصفیه آب صنعتی و همچنین میزان انتشار گازهای سمی می‌کاهد. دو شرکت اسپانیایی بسیار معتبر در صنعت تصفیه آب در دنیا در حال تکمیل این پروژه هستند. عربستان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده تجهیزات تصفیه آب دریا در سطح جهان است.بر اساس یک گزارش، سازمان ملل برآورد کرده که رشد استفاده از آب بیش از دو برابر رشد جمعیت در جهان افزایش یافته است. تا سال ۲۰۲۵ میلادی، حدود ۸/۱ میلیارد نفر به‌صورت تقریبی در مناطقی با کمبود منابع آبی زندگی خواهند کرد و دوسوم جمعیت جهان نیز به دلیل افزایش مصرف، رشد و تغییرات اقلیمی در مناطق در معرض خطر کمبود آب خواهند بود.منابع:

دانشنامه آزاد ویکیپدیا فارسی

آبشیرین کن وبسایت آب تکنولوژی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *